Opony do wózków widłowych

Opony do wózków widłowych.

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się nieco bliżej oponom do wózków widłowych. Na rynku dostępne są dwa rodzaje ogumienia:

opony do wózków widłowych pneumatyczne (które ze względu na konstrukcję dzielimy na radialne i diagonalne).

opony do wózków widłowych superelastyczne – pełne (które możemy podzielić  na opony dwuwarstwowe i opony trójwarstwowe).

Na początku artykułu chcielibyśmy obalić mit mówiący o tym że przy wymianie opon z pneumatycznych na pełne konieczna jest wymiana felgi. Otóż na każdą felgę (jedno i dwu częściową) na której jest opona pneumatyczna da się założyć oponę pełną. Felgi jednoczęściowe występują we wszystkich obecnie produkowanych wózkach widłowych. Felgi dwuczęściowe (skręcane) stosowane są zazwyczaj w starszych wózkach chińskich i japońskich. Na felgach dwuczęściowych  możemy montować wyłącznie standardowe pełne opony do wózków widłowych. W przypadku wymiany opon pneumatycznych na pełne na felgach jednoczęściowych  mamy dwa wyjścia:

– możemy zamontować oponę superelastyczną w wersji SIT/QUICK/FIT… etc.  czyli oponę do szybkiego montażu i wtedy nie używamy już pierścieni dociskowych które zapobiegają zsunięciu się opony (wtedy zostanie nam komplet do sprzedania :-))

 – możemy zamontować oponę superelastyczną w wersji STANDARD  czyli oponę która musi być zabezpieczona na feldze pierścieniami dociskowymi – tymi samymi które trzymają oponę pneumatyczną.

Wracając jednak do tematu opon i wcześniej wspomnianej klasyfikacji ogumienie pneumatyczne możemy podzielić na dwie grupy:

opony do wózków widłowych pneumatyczne diagonalne – czyli takie które występują w wersji z dętką i ochraniaczem. Największą zaletą tych opon jest bardzo niska cena zakupu lecz co z tym się wiąże stosunkowo niska żywotność oraz podatność na przebicia i uszkodzenia. Obciążenia na które narażone są opony podczas normalnej eksploatacji wózka powodują że z biegiem czasu dochodzi do coraz częstszych awarii ogumienia. Wynika to z naturalnego procesu „parcenia” gumy z której zrobiona jest dętka. Do tego dochodzą jeszcze przetarcia na styku z oponą i fartuchem (ochraniaczem).  Wszystko to powoduje że oszczędność przy zakupie opon diagonalnych jest tylko pozorna, gdyż naprawy a przede wszystkim przestoje generują znacznie większe koszty. Wewnątrz opony znajdują się naprzemiennie umieszczone kordy tekstylne (przekładki). Im więcej przekładek tym wyższa nośność opony. Oprócz wielu chińskich producentów opon do wózków widłowych najbardziej popularnymi są Mitas i BKT oraz polski  Kabat i Stomil.

opony do wózków widłowych pneumatyczne radialne – są idealnym rozwiązaniem dla klientów którym bardzo zależy na dobrych właściwościach jezdnych.  Pneumatyczne, radialne, opony do wózków widłowych są bardzo zbliżone konstrukcyjnie do opon stosowanych w samochodach. Nie posiadają dętek i ochraniaczy a jedynie kołnierz uszczelniający. Kord stalowy opasający oponę oraz bezdętkowa konstrukcja powodują że bardzo rzadko ulegają przebiciom. Jeśli już nastąpi defekt to operator jest w stanie dojechać wózkiem w bezpieczne miejsce gdyż powietrze uchodzi stopniowo. Wysokość bieżnika jest znacznie wyższa aniżeli w oponach diagonalnych, więc i żywotność jest kilkukrotnie wyższa. Dodatkowo – radialne opony bezdętkowe są produkowane przez  Continental i Michelin, tak więc mieszanki gumowe są najwyższej jakości. Kolejną zaletą opon radialnych do wózków widłowych jest bardzo dobre przewodnictwo ładunków antystatycznych. Dzięki temu opony radialne opony do wózków widłowych znajdują zastosowanie w miejscach zagrożonych wybuchem, w przemyśle chemicznym oraz farmaceutycznym. Miękka ściana boczna powoduje bardzo dobrą amortyzację, co umożliwia wykorzystanie ich wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z nierówną powierzchnią po której porusza się wózek. Wadą radialnych opon do wózków widłowych jest niemożność ich zastosowania w wózkach wysokiego składowania, możliwość przebicia oraz bardzo wysoka cena zakupu.

Opony do wózków widłowych
Opony do wózków widłowych

Drugim znacznie bardziej popularnym rodzajem ogumienia są pełne opony do wózków widłowych. Ze względu na wewnętrzną budowę dzielimy je na:

– dwuwarstwowe pełne opony do wózków widłowych – największa zaletą tego ogumienia jest bardzo atrakcyjna cena zakupu. Jednak jak wszystko co jest  tanie po jakimś czasie okazuje się drogie. Opony charakteryzują się niską jakością mieszanki gumowej która i krótką żywotnością. Brak wewnętrznej warstwy amortyzującej powoduje, iż wózki wyposażone w takie ogumienie są bardziej narażone wstrząsy i drgania przez co częściej ulegają awariom. Kolejną wadą bardzo słabej amortyzacji jest możliwość uszkodzenia delikatnych ładunków (np. butelki, kruche materiały). Największą wadą opon o konstrukcji dwuwarstwowej jest niemożność oddawania ciepła podczas ciągłej pracy przekraczającej 2-3 godziny. Przy intensywnej eksploatacji dwuwarstwowa opona pełna może się rozpaść. Takie uszkodzenia nie wynikiem mechanicznego uszkodzenia lecz wcześniej wspomnianym nagrzaniem się wnętrza opony. W Polsce najbardziej znanym producentem opon dwuwarstwowych jest firma Glob Gum.

– trójwarstwowe pełne opony do wózków widłowych – są droższe w zakupie aniżeli opony dwuwarstwowe lecz na tym ich wady się kończą. Patrząc na koszty eksploatacji w długim okresie czasu pozostają bezkonkurencyjne. Osiągają znacznie większe przebiegi oraz zapewniają lepszą amortyzacje przewożonego ładunku. Trójwarstwowe opony do wózków widłowych charakteryzują się także tym że nieporównywalnie lepiej odprowadzają ciepło z wnętrza koła, więc idealnie nadają się do wielozmianowej pracy. Klienci decydujący się na zastosowanie tego rodzaju ogumienia zyskują podwójnie. Dzieje się tak dlatego że straty spowodowane przestojem wózka nie istnieją, a lepsza amortyzacja przekłada się na mniejszą awaryjność wózka. Wyższość trójwarstwowych opon pełnych nad pozostałym rodzajem ogumienia została potwierdzona przez wszystkie firmy pracujące na równiej nawierzchni i użytkujące wózki 24/7. Należy tez wspomnieć ze pracując na oponach pełnych komfort pracy operatora wzrasta, co przekłada się na większą efektywność i zyski dla firmy. Wprowadzając na rynek wyłącznie najlepsze produkty zdecydowaliśmy się aby wprowadzić wyłącznie trójwarstwowe opony do wózków widłowych. Od 2013 roku jesteśmy bezpośrednim importerem opon na które udzielamy gwarancji aż do zużycia się bieżnika oznaczonego linią J60 (odpowiednik TWI w samochodach osobowych).

Ofertę cenową znajdziecie Państwo: TUTAJ

Opony do wózków widłowych
Opony do wózków widłowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *