Elektryczne wózki paletowe

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się nieco bliżej urządzeniom określanym mianem – Elektryczne wózki paletowe. Tym razem przyjrzymy się urządzeniom, aktualnie dostępnym na Polskim rynku i które zresztą zdobywają coraz większa popularność…

Większość z nas za pewne wie czym są i do czego służą, więc rozpisywanie się nad budową elektrycznych wózków paletowych nie ma sensu.  Dociekliwych lub pragnących zgłębić wiedzę od postaw odsyłam do naszego artykułu o ręcznych wózkach paletowych który jest dostępny TUTAJ. Elektryczne wózki paletowe można je podzielić na 3 podgrupy:

1. Wózki „w połowie” elektryczne, a więc takie w których podnoszenie jest ręczne a napęd elektryczny. Są to produkty wyłącznie produkcji chińskiej, gdyż większość największych światowych koncernów takich jak Pramac, Linde czy BT nie doceniła potencjału tego segmentu rynku – nie oferując żadnej alternatywy. Jedyną europejską firmą która podjęła walkę z produktami „Made in China” jest Jungheinrich ze swoim modelem Ameise SPM 113, produkowanym oczywiście w CHRL. Główną wózka pół elektrycznego jest lekka masa (około 140 kg – 170 kg) i kompaktowa konstrukcja pozwalająca na sprawne manewrowanie w ciasnych korytarzach. W celu poprawy bezpieczeństwa pracy elektryczny wózek paletowy został wyposażony w ochronę stóp operatora tak samo jak jego „więksi koledzy”.  Urządzenia tego typu przeznaczone są do sporadycznych transportów palet, a czas ciągłej pracy zazwyczaj nie przekracza 1,5 godziny dziennie.

2. Elektryczne wózki paletowe (do lekkich zastosowań). Są to urządzenia idealnie wypełniające lukę pomiędzy ręcznymi i w pół elektrycznymi wózkami paletowymi a profesjonalnymi wózkami z napędem akumulatorowym. Jest to najliczniejsza grupa urządzeń, co wynika z bardzo atrakcyjnej ceny (kliknij TUTAJ) i bardzo dobrej dostępności na Polskim rynku.  Urządzenia są tak proste że większość firm dealerskich posiada je na magazynie i oferuje do natychmiastowej wysyłki a nominalny udźwig waha się od 1300 kg do 1500 kg.  Wózki zaprojektowane są do małych i średnio intensywnych aplikacji gdzie łączny czas pracy nie przekracza 2-3 godziny dziennie.

Spośród produktów europejskich należy wspomnieć o firmie Jungheinrich i modelu EME 114, który otwiera grupę akumulatorowych wózków unoszących do transportu poziomego.  Z silnikiem o mocy 1kW elektryczny wózek paletowy Jungheinrich EME 114 wyraźnie odciąża operatora, a dwa bezobsługowe akumulatory żelowe o pojemności 63Ah pozwalają na pracę ok. 3 godziny na dzień.  Wózek produkowany jest od podstaw w Niemczech, co powoduje że koszt zakupu jest o około 60% wyższy od wózków chińskich.

3. Elektryczne wózki paletowe (do zastosowań profesjonalnych). Są to urządzenia przeznaczone dla najbardziej wymagających klientów którzy pracują więcej aniżeli 4 godziny dziennie lub w trybie wielozmianowym. Udźwig elektrycznych wózków paletowych tworzących trzecią grupę zazwyczaj zawiera się w przedziale od 1600 kg do 2000 kg (sporadycznie występują elektryczne wózki paletowe o udźwigu nawet do 5000 kg). Rynek Polski  jest zdominowany w zasadzie przez 3 producentów: Jungheinrich, Linde i Toyota (BT). Oczywiście oprócz producentów wymienionych powyżej istnieje szereg innych, którzy z lepszym lub gorszym skutkiem próbują „szczęścia” na Polskim rynku. Jednakże trend jest taki że największe europejskie koncerny do obsługi swoich magazynów i centrów logistycznych preferują urządzenia techniki magazynowej produkowane w Europie.

Jungheinrich EJE 116 / 118 / 120 to elektryczne wózki paletowe z innowacyjnymi silnikami w technice prądu zmiennego. Główną zaletą zastosowania takiej technologii jest większa wydajność przy jednoczesnej oszczędności prądu. Przyspieszanie i zmiany kierunku jazdy są bardzo dynamiczne, a bezobsługowe silniki jazdy posiadają dwuletnią gwarancję producenta. Więcej informacji na temat modelu EJE znajdziecie Państwo na stronie firmy Jungheinrich.

Kolejnym bardzo popularnym profesjonalnym elektrycznym wózkiem paletowym jest Linde T16 / T18 / T20. Są to wózku które również wykorzystują technologię prądu zmiennego. Kompaktowa i bardzo niskie zawieszenie sprawiają ze wózek doskonale się sprawdza w aplikacjach wąsko korytarzowych. Gama tych wózków paletowych jest bardzo szeroka i jest możliwość „doposażenia” go w wiele opcji m.in. w baterie o pojemności od 150 Ah aż do 375 Ah.  Po więcej informacji odsyłam na stronę Linde.

Ostatnim profesjonalnym wózkiem który krótko opiszemy na naszym blogu jest  BT (Toyota) LWE 130 – LWE250. Podobnie jak Jungheinrich i Linde firma BT w oznaczeniu również ukryła udźwig wózka. To co wyróżnia wózki BT na tle konkurencji to lekka waga – zaledwie 225 kg więc idealnie nadają się do rozładunku ciężarówek, unikatowy system BT CastorLink (pięciostopniowe podparcie) oraz Click-2-Creep, czyli możliwość łatwego manewrowania wózkiem za pomocą ramienia sterującego ustawionego w pozycji pionowej (idealne rozwiązanie w ciasnych pomieszczeniach). Po więcej szczegółów zapraszam na stronę producenta – firmy Toyota.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *