Osprzęty do wózków widłowych

W dzisiejszym artykule wymienimy pozostałe istotne osprzęty do wózków widłowych…

Pierwszą grupą są osprzęty „obracające” ładunki. Oprócz osprzętów opisanych w pierwszym artykule do tego rodzaju pracy najlepiej nadają się obrotnice i inwertery do palet. Najczęstszym zastosowaniem tych osprzętów jest wymiana palet z produkcyjnych na transportowe. Do tego rozwiązania wystarcza obrót ładunków o 180 stopni, aczkolwiek często zaprojektowane są tak, by miały nieograniczony obrót o 360 stopni. Niejednokrotnie wyposażone są dodatkowo w boczną płytę mającą na celu bezpieczne i stabilne obracanie ładunkiem. Skoro mowa o równowadze transportowanych ładunków należy nadmienić, że osobnym osprzętem zakładanym na wózki widłowe jest stabilizator ładunku, który doskonale asekuruje ładunki. Standardowo wyposażony jest w zawór regulacji ciśnienia i manometr. Siłownik umieszczony jest wewnątrz konstrukcji, dzięki czemu zabezpieczony jest przed uszkodzeniami.

Jednym z najczęściej stosowanym osprzętem do wózków widłowych jest pozycjoner wideł. Jego popularność wynika z nieograniczonej możliwości jaką daje rozsuwanie wideł, dzięki czemu można transportować wózkiem widłowym towary o różnych szerokościach. Często pozycjoner wideł jest wyposażony również w przesuw boczny. Paletyzer wideł służy natomiast do łatwego i szybkiego transportu nawet do ośmiu jednocześnie. Bezpieczeństwo pracy i ładunków gwarantuje solidna konstrukcja, a przesuw boczny gwarantuje zwiększenie wydajności i pozwala na przesunięcie ładunku niezależne od otwarcia wideł.

W magazynach wyposażonych w głębokie regały zaletą jest posiadanie pantografu lub wideł teleskopowych. Pierwszy z wymienionych osprzętów do wózków widłowych zbudowany jest z nożycowego wysięgnika, który umożliwia składowanie i odbieranie ładunków na głębokość dwóch palet. Zarówno pantograf jak i widły teleskopowe przyśpieszają pracę podczas załadunku i rozładunku samochodów transportowych z jednej strony.

Wśród trzpieni do wózka widłowego rozróżniamy te o niewielkiej średnicy (do 16 cm) oraz średnicy większej (16 i więcej). Te pierwsze wykonane z pełnego materiału stosowane są do pobierania i transportu dywanów i wykładzin. Drugie natomiast wykorzystywane są do pobierania i transportu zrolowanych kabli, drutów, blach itp. ładunków, a wykonany jest z materiału cylindrycznego. Osprzęt zawieszany jest na płycie czołowej wózka widłowego. Pręt nośny mimo małego przekroju posiada wysokie warunki wytrzymałościowe.

Osprzęty do wózków widłowych mogą służyć również do utrzymania porządku. Zamiatarka wyposażona w szczotki o różnych średnicach z łatwością przekształci nasz wózek widłowy w urządzenie czyszczące hale, place, parkingi itp. bez angażowania ludzkich sił oraz pozwoli zaoszczędzić czas. W zimie natomiast przydatny będzie pług śnieżny ze specjalnymi nakładkami na widły, dzięki którym w łatwy i szybki sposób jest montowany do wózka widłowego. Również szufla do materiałów sypkich może być używana do odśnieżania, aczkolwiek najczęstszym przeznaczeniem jej jest transport piasku lub żwiru. Podobnie jak pług śnieżny montowana jest na widłach wózka, a dzięki przewodom podpiętym do karetki można nią sterować hydraulicznie.

Platforma robocza pomaga wykonywać prace na wysokościach za pomocą wózka widłowego. Podnoszenie kosza z operatorem odbywa się przy użyciu kieszeni widłowych i jest zabezpieczony przed przypadkowym poślizgiem. Maksymalna nośność kosza to ok. 300 kg. Dzięki zamontowanemu ramieniu dźwigu można unieść i transportować ładunki od 2,5 do 4 ton, aczkolwiek istnieją też takie o dużo wyższej nośności. Ramiona dźwigowe dostępne są w wersji ruchomej i stałej. Podobnym rozwiązaniem jest hak teleskopowy. Jego ramię montowane jest na maszcie wózka widłowego, a na jego końcu znajduje się hak, który może być obsługiwany z różnych wysokości.

Wśród najpopularniejszych firm produkujących osprzęty do wózków widłowych są takie firmy jak: STABAU, CASCADE, MEYER, BOLZONI AURAMO, GRIPTECH, KAUP, EUROCLAMP, DURWEN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *