Osprzęt do wózków widłowych

Osprzęt do wózków widłowych
Osprzęt do wózków widłowych

Osprzęt do wózków widłowych znajduje zastosowanie zarówno w wózkach czołowych, bocznych, kontenerowych jak również tych z ramieniem teleskopowym. Dzięki dodatkowemu wyposażeniu wózków, otwierają się dla ich użytkowników nowe możliwości oraz mogą one spełniać funkcje charakterystyczne dla danego środowiska pracy. Należy jednak pamiętać, że zamontowany osprzęt wpływa na wartość nominalnego udźwigu wózka oraz na przesunięcie środka ciężkości do przodu…

 

W pierwszym artykule opisującym osprzęt do wózków widłowych  omówimy wszelkiego rodzaju chwytaki, które rozróżniamy na podstawie spełnianych przez nie funkcji. Chwytak do beczek jest zbudowany z dwóch ramion mocujących, dopasowanych do kształtu beczki. Dzięki jego użyciu możemy transportować beczki, obracać oraz pochylać do przodu. Chwyt beczki  oraz jego zwolnienie następują automatycznie, bez konieczności opuszczania wózka przez operatora. Istnieje także wersja chwytaka na dwie beczki. Chwytak do bel składa się z ramy, do której przymocowane są ramiona oraz z jednego lub dwóch siłowników hydraulicznych. Dzięki zastosowaniu pływającego sposobu mocowania ramion proces ich zamykania i otwierania zachodzi z różną prędkością, co pozwala na wyjeżdżanie chwytaka bez uszkadzania sąsiednich bel. Ma zastosowanie głównie w rolnictwie przy transporcie balotów i sianokiszonki. Chwytakiem do bel celulozy można przemieszczać ładunki z takich materiałów jak bawełna, papier czy tkanina. Wąskie położenie ramion zapewnia łatwiejszy sposób do ciasno ułożonego ładunku. Podobnie jak w chwytaku do bel tytoniu, bele ściskane są dwoma ramionami co umożliwia bezpieczne przetransportowanie.

Do zastosowań przemysłu portowego jest również dedykowany specjalny osprzęt do wózków widłowych. Chwytak portowy dzięki swojej budowie umożliwia przewożenie ładunków takich jak bele, skrzynie a także ładunki na paletach. Charakterystyczną cechą tego chwytaka są wyprofilowane widły, które ułatwiają pobieranie ładunków ułożonych blisko siebie. Możliwa jest również wersja chwytaka portowego z przesuwem bocznym zintegrowanym. Takie samo rozwiązanie często wykorzystywane jest w chwytakach do kartonów, które z powodzeniem wykorzystywane są w magazynach branży RTV i AGD. Dostępne wersje ramion stałych, wahliwych lub dzielonych stwarzają duże możliwości, a dzięki specjalnej gumowej okładzinie na wewnętrznych częściach ramion zapewniona jest właściwa przyczepność ładunku. Chwytak do wyrobów betonowych znajduje zastosowanie na składach budowlanych i służy do pobierania i transportowania cegieł, kostki brukowej itp. materiałów.

Chwytakiem do rur (stalowych i betonowych) można pobrać rury z pozycji zarówno stojącej jak i leżącej, również te, które leżą poprzecznie do kierunku jazdy. W przypadku transportowania cięższych cementowych rur stosowany jest specjalny chwytak do betonowych rur. Jest on najczęściej wyposażony w mechanizm zabezpieczający, który mierzy nacisk na rury, zapobiegając ich uszkodzeniu. Chwytak do rol papieru również umożliwia pobieranie ładunków stojących bądź leżących. Podniesiony ładunek można obracać o 180 lub 360 stopni a także pochylać o 90 stopni, co daje maksymalną wydajność oraz zapobiega uszkodzeniom. Tutaj również możliwa jest wersja mogąca uchwycić dwie role papieru na raz. Ostatnim chwytakiem pośród osprzętów do wózków widłowych jest chwytak do drewna okrągłego. Przy jego zastosowaniu praca w przemyśle drzewnym jest dużo bardziej ergonomiczna. Siłownik umożliwia ściskanie i rozwieranie obu ramion równocześnie przy zastosowaniu specjalnego łącznika. W innej wersji siłowniki hydrauliczne regulują otwieranie i zamykanie szczęk chwytaka obustronnego działania.

W drugiej części artykułu postaramy się przybliżyć działanie, budowę i możliwe zastosowanie pozostałych osprzętów do wózków widłowych, m.in. przesuwu bocznego, obrotnicy, inwertera do palet, pozycjonera wideł, pantografu itp.

2 myśli na temat “Osprzęt do wózków widłowych”

  1. Odpowiednie, a więc umiejętne zastosowanie wyżej wymienionych elementów poprawia przede wszystkim jakość wykonywanych działań. Bardzo dobry, rzeczowy artykuł. Chciałbym zwrócić uwagę również na regularny serwis sprzętu !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *